Intel Teach – školenie pre digitálny vek

Autor: edulab | 12.6.2012 o 7:15 | (upravené 12.6.2012 o 8:22) Karma článku: 6,23 | Prečítané:  404x

Program podpory digitalizácie škôl sme vytvorili pre školy a učiteľov, ktorí majú záujem o digitálne vzdelávanie. Jeden z partnerov programu je aj Intel, ktorý učiteľom ponúkol bezplatnú účasť na školení Intel Teach, ktoré prebehlo v Prahe. Ako školenie vnímala jedna účastníčka Vám prinášame v tomto blogu. (autor úvodu: Ján Machaj)

V rámci Programu podpory digitalizácie škôl  som sa ako jediná učiteľka zo Slovenska v termíne 21.-25. mája 2012 zúčastnila medzinárodného  školenia Intel Teach Essentials v Prahe, ktoré bolo súčasťou celosvetového vzdelávacieho programu - Intel Teach. Na školení sa zúčastnili učitelia z celej Európy. Školenie bolo zamerané na projektové učenie, bezpečnosť na internete, rozvíjanie zručností 21. storočia a rôzne metódy hodnotenia, hodnotiacich kritérií a spôsobov prezentovania prác a projektov žiakov.

Školenie viedol výborný Intel teach lektor Ollie Bray - Národný poradca pre nové technológie v učení v Škótsku. Rozprávali sme sa o moderných metódach, o potrebe implementovať zručnosti 21. storočia do kurikula a do osnov. Preberali sme generáciu „copy and paste", plagiátorstvo, autorské práva, nutnosť zmeny. Zhodli sme sa, že často sa tieto a podobné problémy riešia zákazmi a nie premyslenými opatreniami a vedením žiakov k dodržiavaniu etikety, netikety a platných zákonov. Dôležitou témou bolo hodnotenie žiakov, ich motivácia, kreatívne vyučovanie a projekty.

Hlavným cieľom školenia bolo pripraviť projekt pre našich žiakov, naplánovať celú metodiku, časový harmonogram, kritériá hodnotenia jednotlivých častí projektu ako aj projektu celého, kľúčové otázky, na ktoré má byť žiak schopný odpovedať v jednotlivých fázach a tiež na konci práce. Museli sme pripraviť spôsob záverečného prezentovania prác. Náš lektor nám bol celý čas plne k dispozícii a pomáhal nám svojimi cennými radami. Ja som pracovala na projekte Naše mesto, ktorý bol zameraný na rôzne pohľady na mesto v ktorom je naša škola - historický, biologický (flóra, fauna), geografický, architektonický, výtvarno - fotografický. V projekte by deti mali za úlohu v skupinách spracovať čo najviac informácií o meste, navštíviť knižnice, archívy, preštudovať rôzne prístupné aj dávno zabudnuté zdroje a informácie, spracovať ich digitálne, maľovať, fotiť, robiť rozhovory so zaujímavými obyvateľmi, prípadne s tými, ktorí si ešte „pamätajú", pripraviť herbáre. A na záver spojiť všetky tieto informácie v jeden online projekt, urobiť wiki stránku, pripraviť prezentácie, prezi, glogster postery a všetko toto prezentovať na záverečnom slávnostnom ukončení celého projektu v prítomnosti celej školy, predstaviteľov mesta a osobností, ktorí boli do projektu „zapletení" a v prípade možnosti aj médií s cieľom zviditeľniť výstupy projektu. Tento projekt som po anglicky prezentovala pred všetkými zúčastnenými.

V rámci školenia sme sa stretli s predstaviteľmi firmy Glogster, ktorá nám umožnila vyjadriť sa k vylepšovaniu ich projektu. Tu som zistila, že väčšina zúčastnených už aktívne pracuje s týmto nástrojom a sú Glogster ambasádormi v ich krajinách. Glogster je vlastne nástroj na vyrábanie interaktívnych online posterov. Je to vyborný nástroj pre moderné vyučovanie a priamo na ich stránke si môžete pozrieť množstvo ukážok. Okrem toho sme sa zoznámili s rôznymi výukovými  stránkami. Jedna z tých, ktoré sa mi veľmi páčili, bola nová forma prezentácie a to PREZI ZOOM presentations. Nájdete ju na stránke www.prezi.com a licencia pre individuálne použitie je zadarmo. Prezi som začala používať aj vo výučbe a motivovala som žiakov k jeho využiťiu pri tvorbe prezentácií: Pridávam ukážky prezentácie mojich žiakov:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?