The School Dance 2013 – tvorme spoločne

Autor: edulab | 13.3.2013 o 12:00 | (upravené 13.3.2013 o 15:19) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  1109x

Každý učiteľ pozná rozdiel medzi triedou, ktorá je kolektívom a tou, ktorá je náhodným zhlukom atomizovaných jednotlivcov. Kolektív drží spolu, jednotlivec sa v ňom nestratí, vznikajú tu celoživotné priateľstvá, ktoré od začiatku prerastajú školské lavice. Tá druhá trieda je pasívna, nudná navonok aj dovnútra, rozdelená do malých skupiniek medzi ktorými to škrípe. Je jasné, že každý triedny učiteľ by chcel mať skôr tú prvú triedu. A prvým krokom ku vzniku kolektívu sú spoločné zážitky, alebo ešte lepšie, ten zázračný moment, keď trieda niečo spoločne vytvorí. A práve o tomto triednom zážitku je naša súťaž The School Dance.

Hlavnou ideou súťaže je zapojenie triednych kolektívov do tvorivej práce pri tanci, jeho príprave a natáčaní. Výsledné dielo - 3 minútové video tanca je dostupné na internete, kde prebieha hlasovanie.

Ročník 2013 je už druhým ročníkom tejto súťaže. Prečo sme sa rozhodli zorganizovať aj druhý ročník? Pretože prvý dopadol nad naše očakávania. Tancovalo takmer 200 škôl a dokopy sme zaktivizovali takmer 4000 detí. Bodkou za celým priebehom bolo finále,  ktorého krátky zostrih si môžete pozrieť TU.

Ročník 2013 sme oficiálne spustili na tlačovej besede, kde mal premiéru aj krátky film, v ktorom si bežnú a aj tancujúcu triedu zahrali známi herci zo Slovenského národného divadla:

Tento rok sme pripravili niekoľko zmien.

  • Už od začiatku sa môžu hlásiť aj materské škôlky. Minulý rok sme s nimi veľmi nepočítali a to bola chyba, lebo sa ukázalo, že majú chuť a štýl. Tancujúci škôlkári boli minuloročným hitom a prekvapením.
  • Hlasuje sa aj inak, ako len cez Facebook. Toto obmedzenie spôsobilo isté komplikácie, takže sme systém hlasovania zjednodušili.
  • Okrem tanečného videa budú školy tvoriť aj interaktívny plagát, ktorého cieľom je odprezentovanie tanečnej skupiny, tanca, školy, regiónu, alebo čohokoľvek, čo uznajú súťažiaci za vhodné a osloví to ostatných.

Prvé dve novinky sú organizačné zmeny, posledná si vyžaduje objasnenie. Chceli sme, aby sa žiaci pri súťažení naučili čo najviac nových vecí. Veď najlepšie sa učí tak, že o tom ani nevieme, nie? Interaktívny plagát je multimediálny materiál vytvorený voľne dostupnými aplikáciami na internete. Obsahuje videá, obrázky, texty a hlavne tvorivý vklad autorov. Ako môžu vyzerať interaktívne plagáty si môžete pozrieť TU.

Tento rok sme rozšírili aj organizačný tím. Spoluorganizátormi sú Slovenské národné divadlo, Ministerstvo školstva, či Digitálny líder SR a Zastúpenie Európskej komisie v SR, ktorí prevzali  nad súťažou záštitu.

Čo môžu žiaci v súťaži získať? Jeden autobus pôjde na výlet do Bruselu, dve triedy na dvojdňovú návštevu Bratislavy, okrem toho rozdáme digitálne technológie, ako napríklad notebooky, tablety, počítače, tlačiarne a podobne. Ďalším ocenením pre súťažiacich bude obdiv ostatných. A to je, myslím, najväčšia cena, keď niečo vytvoríte a tisíce rovesníkov vám povie - to sa mi páčilo.

Takže, ak ste učitelia, povedzte to žiakom. Ak ste žiaci, povedzte to spolužiakom a učiteľovi, kliknite na www.schooldance.sk, zaregistrujte sa, zabavte sa a ukážte čo viete. Zle to dopadnúť nemôže, lebo ako hovorí v našom videu herec Vladimír Kobielsky - vyhrať môže každý.

 

Ján Machaj

n.o. EDULAB

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?