Škola na dotyk - nebojte sa dotknúť školy

Autor: edulab | 11.12.2013 o 8:45 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1490x

Čo sa stane, keď sa dajú dokopy desiatky odhodlaných učiteľov z desiatich slovenských škôl s 300 tabletmi, dvadsiatimi notebookmi a desiatimi interaktívnymi displejmi? Vznikne projekt Škola na dotyk, ktorý bol minulý týždeň oficiálne spustený.

Dotykové technológie sa v školskom prostredí testujú po celom svete. Prvé pokusy máme aj na Slovensku a v Čechách - v Banskej Štiavnici, Nových Zámkoch, alebo v pražskom EDUCAnete. Niektorí vidia v tabletoch budúcnosť vyučovania, iní sú skeptickejší a tvrdia, že technológie nie sú vždy zmenou k lepšiemu. EDULAB a spoločnosť Samsung sa rozhodli overiť potenciál dotykových technológií v praxi v doteraz najväčšom slovenskom projekte svojho druhu.

Tablet pre každého žiaka v desiatich triedach

Tablety sme vyberali s dôrazom na kvalitu a možnosť písania špeciálnym perom. Chceli sme, aby žiaci dostali okrem rýchleho hardvéru aj možnosť písať si poznámky tak, ako boli doteraz zvyknutí. Preto sme do projektu vybrali tablety Galaxy Note 10.1, ktoré majú špeciálnu dotykovú vrstvu, na ktorú sa dá písať perom.

Okrem toho je desať vybraných tried vybavených dotykovým displejom, ktorý má oproti klasickým interaktívnym tabuliam veľkú výhodu - má stále výsoký kontrast a HD rozlíšenie. Tablety a displej sú prepojené špeciálnym softvérom, ktorý umožňuje zdieľanie obrazovky ľubovoľným smerom, ovládanie tabletov na diaľku, distribúciu učebných materiálov a mnoho ďalšieho. Každá trieda dostane nový nábytok, ktorý umožní flexibilné usporiadanie - ako na frontálne vyučovanie, tak aj na skupinovú prácu.

Technológie sú začiatok

Uvedomujeme si fakt, že technológie sú len prostriedkom. Bez kvalitných učiteľov sú len málo užitočné. Na školách zapojených do projektu to tak nebude. Každý učiteľský tím bude vytvárať video blogy a didaktické materiály, ktoré budú zdieľať a tak poslúžia ako inšpirácia pre ostatných kolegov. Žiaci zas pripravia projekty, ktoré s tabletmi vytvoria a ich prezentáciu zaznamenajú. Okrem toho v rámci kreatívnych dielní objavia, ako sa dá tablet použiť nielen na hranie. Všetky materiály budú dostupné širokej verejnosti na stránke projektu. Prvé materiály zverejníme začiatkom druhého školského polroka.

V mene organizačného tímu projektu z Neziskovej organizácie EDULAB a spoločnosti Samsung ďakujem všetkým zapojeným školám a pedagógom, ktorí sa odhodlali skúsiť niečo nové. Pevne veríme, že to pre nich bude produktívny a zmysluplný krok do neznáma.

 

Pozrite si tiež úvodné video, ktorým sme odštartovali tlačovú besedu 5.12.2013:

 

 

Ak Vás zaujíma zoznam škôl zapojených do projektu Škola na dotyk, nájdete ho tu: http://www.skolanadotyk.sk/skoly.html

 

Ako to vyzerá keď sa v škole učí s tabletmi si môžete pozrieť tu:

 

 

Ján Machaj

n.o. EDULAB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvých 100 dní, aká je Zuzana Čaputová prezidentka

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prezidentka mierneho pokroku v medziach zákona

Obavy z prehnanej angažovanosti sa nenaplnili.


Už ste čítali?