Tisíc a jeden tuul

Autor: edulab | 5.5.2014 o 14:30 | (upravené 5.5.2014 o 23:36) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  632x

Od spustenia TUULu v októbri 2013 ubehlo viac ako pol roka. Za ten čas sa toho veľa zmenilo. Od aplikácie so základnou funkcionalitou sa TUUL rozrástol na komplexný systém, v ktorom sa denne objavujú nové materiály a funkcie. Začiatkom mája 2014 sme prekročili číslo 1000 zverejnených materiálov. Čo ešte sa od vzniku portálu zmenilo?

Pre tých, ktorí sa prvý krát stretli s názvom TUUL, odporúčam tento článok, v ktorom ho predstavujeme. Tí, ktorí s ním už majú nejaké skúsenosti vedia, že jeho hlavnou funkciou je tvorba a zdieľanie vzdelávacích materiálov a ich následná prezentácia. To, čo znie jednoducho, nie je technologicky až tak triviálne. Kolegov programátorov stálo veľa síl vyladiť funkcionalitu vkladania materiálov a následného prezentovania tak, aby bolo bezproblémové na všetkých platformách. A podarilo sa, dnes nie je žiaden prehliadač, ani operačný systém, s ktorým by sa TUULy nedali prehrať.

Niektorí z Vás si všimli, že sa im TUUL mení doslova pod rukami. Jednou z noviniek bolo prihlasovanie cez najznámejšie cloudové služby. Okrem Gmailu, Facebooku pribudol aj Microsoft Live a prihlásenie cez Planétu vedomostí. Súčasne sa vkladanie materiálov priamo prepojilo so službami Google Drive, OneDrive a Dropbox. To znamená, že do TUULu sa dostane bez registrácie prakticky každý a dokumenty môžno vkladať nielen z lokálneho, ale aj cloudového zdroja.

Časom pribudol aj blog, v ktorom sa pravidelne venujeme základným postupom a problémom, s ktorými sa používatelia stretávajú. Autor TUULu by si mal vždy pri tvorbe položiť otázku: "Bude vedieť niekto okrem mňa použiť materiál?" Ak je odpoveď nie, alebo váhavé - neviem - tak náš blog je práve pre Vás. Je stručný a určite pomôže.

Na začiatku bol TUUL primárne pre učiteľov, ale postupne sa ukázalo, že o jeho používanie majú záujem aj žiaci. Na každej škole sa robia projekty, prezentácie a TUUL môže byť vhodným doplnkom k iným on-line nástrojom. Tak prečo ho nevyužiť aj pre žiakov? Práve preto sme rozdelili používateľov do dvoch skupín - učiteľov a žiakov. Žiacke TUULy sú oddelené od učiteľských, aby nedošlo k zámene. Okrem toho sme pridali aj takzvané Projektové TUULy, ktoré nespadajú do žiadneho predmetu, ale sú naviazané na vzdelávanie. Momentálne sa prostredníctvom tejto kategórie tvoria materiály do tretieho ročníka tanečnej súťaže The SCHOOL DANCE.

Prečo len prírodovedné predmety? S touto otázkou sa na nás obracalo množstvo používateľov - a mali pravdu. Od začiatku boli na TUULe len prírodovedné predmety, nebol to však zámer, len nedostatok času na prípravu ostatných. Samozrejme, TUUL sa dá rovnako dobre využiť na slovenčine, či dejepise, takže nepotrvá dlho a v štruktúre sa objavia: dejepis, slovenčina (gramatika aj literatúra) a občianska náuka. Ak má niekto chuť pomôcť nám pri tvorbe štruktúry iných predmetov, radi spoluprácu nadviažeme.

Čo chystáme do budúcnosti? V prvom rade je to sada tutoriálov o funkcionalite TUULu. Okrem toho pripravujeme systém hodnotenia kvality materiálov, ktorý odlíši najlepšie TUULy od ostatných. A okrem toho mnoho ďalších funkcií, ale na tie si budete musieť počkať aspoň ďalšiu tisícku. Dobrá správa je, že pri tomto tempe to nebude trvať dlho.

Ján Machaj, EDULAB

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?